Prema podacima federalne inspekcije zakon se krši u 43 općine i grada. U malom Lukavcu čak je 28 kladionica u samoj blizini škola i vjerskih objekata.
U čak 41 gradu odnosno, kada se saberu gradovi i općine, u ukupno 43 lokalne jedinice na području Federacije BiH kladionice se nalaze u samoj blizini škola i vjerskih objekata.
Kao takve su na nedovoljnoj udaljenosti koja je propisana Zakonom o igrama na sreću FBiH. Ovo su podaci Federalne uprave za inspekcijske poslove, koje otkriva Fokus.
U prevodu ovo znači da sve navedene općine i gradove krše član 123. Zakona o igrama na sreću kojim je definisano da se kladionice ne smiju nalaziti na udaljenosti manjoj od 100 metara od vjerskih objekata i škola.
Prema spisku kojeg su sačinili federalni inspektori to su gradovi i općine Banovići, Bihać, Bosansko Grahovo, Bosanska Krupa, Bosanski Petroviac, Breza, Bužim, Bugojno, Doboj Istok, Doboj Jug, Fojnica, Goražde, Gradačac, Gračanica, Gornji Vakuf, Jajce, Kakanj, Kalesija, Kiseljak, Kladanj, Konjic. Livno, Lukavac.
U dokumentaciji koju je FUZIP uputio Parlamentu FBiH na osnovu poslaničkog pitanja Admira Čavalića, precizno je navedeno koje se kladionice u kojem mjestu nalaze na udaljenosti kojom se krši zakon.
Naprimjer u Banovićima se čak sedam kladionica Premijer, Williams, BH Play, Formula, Hattrick nalaze u samoj blizini škola i vjerskih objekata. U Brezi ih je čak 14, a među njima su i kladionice Bet Play, Sport Plus Win, Lutrija BiH.
Najviše ih je u Lukavcu, i to čak 28! Ova općina ima više kladionica koje rade u nepropisnoj udaljenosti od škola i vjerskih objekata nego najmmnogoljudnija općina u FBiH, sarajevski Novi Grad gdje ima 16 kladionica čijoj se lokacijom krši Zakon o igrama na sreću. I Grad Zenica ima veliki broj kladionica, koje nisu dovoljno udaljene od škola i vjerskih objekata, i to 19, jednako kao i Travnik.
Napominju da im je jedna općina dostavila mišljenje Federalnog ministarstva finansija iz 2015. godine prema kojem se udaljenost manja od 100 metara odnosi na nova uplatna mjesta, a ne stara. Dakle ne na one priređivačke igara na sreću koji su dobili rješenja prije stupanja na snagu izmjena zakona.
Također, iz FUZIP-a navode da u zaključku Vlade FBiH o ovoj problematici nikada nije stavljen akcenat po kojem zakonu (starom ili novom) priređivač igara na sreću dobio odobrenje.