Učenici, nastavnici i menadžment OŠ „Kalesija“, u saradnji sa JU BKC „Alija Izetbegović“ danas su obilježili Svjetski dan epilepsije, koji se još naziva i „Ljubičasti dan“ ili „Dan ljubičaste vrpce”.
-Ljubičasti dan epilesije, u znak podrške osoboma oboljelim od epilespije, inače s eobilježava 26. marta, ali s obzirom da je tada subota, neradni dan, mi smo odlučili da to danas uradimo, kazao je direktor OŠ Kalesija Fahrudin Hamzić.
Nakon šetnje kroz centar Kalesije, učenici su sa transparentima u rukama i obučeni u ljubičasto, ispred BKC-a izveli muzički performans.
Pomoć u realizaciji ovog projekta pružila je i organizacija World vision.
Smatra se da u svijetu više od 50 miliona ljudi boluje od epilepsije koja je još uvijek nedovoljno poznata. U Evropi od epilepsije boluje šest miliona ljudi, a svake se godine dijagnosticira 300.000 novih slučajeva bolesti.
Epilepsija je poremećaj funkcije mozga koji se klinički očituje napadima. Oni se pojavljuju u različitim vremenskim razmacima, a najčešće se mogu prepoznati po karakterističnim simptomima
Epilepsija remeti sve aspekte života i lako može postati fizička, psihička i socijalna poteškoća pojedincima i njihovim obiteljima. Zbog toga je Evropska unija krajem 2011. godine usvojila Deklaraciju o epilepsiji, kako bi se podigla svijest javnosti, ali i osigurao novac za istraživanja ove relativno česte bolesti.
Osobe s epilepsijom izložene su stigmatizaciji i predrasudama: čak 40% djece s epilepsijom ima probleme u školi zbog nerazumijevanja za bolest, a stopa nezaposlenosti među osobama s epilepsijom u Evropi je i dalje visoka.
Evo i nekoliko savjeta kako pomoći osobi koja ima epileptički napad:
- Ne dozvolite da vas uhvati panika! Unatoč dramatičnosti velikih napada važno je sačuvati prisebnost i učiniti sve da se pomogne osobi koja ima napad.
- Mjerite vrijeme napada! Većina napada završi za 2 do 3 minute, a ako se radi o dužem trajanju napada uvijek je nužna hitna liječnička intervencija.
- Spriječite tjelesne ozljede, osobito glave! Najbolje je pod glavu staviti jastuk ili nekakav mekani predmet.
- Osobu koja ima napad postavite u bočni položaj! Radi održavanja prohodnosti dišnih putova.
- Ne pokušavajte stavljati predmete između zubi! Pogrešno je i može dovesti do dodatnih ozljeda.
- Ne pokušavajte napad prekinuti sputavanjem mišićnih kontrakcija!
- Dobro je da su u blizini samo osobe koje pružaju pomoć!
- Za vrijeme i nakon napada neka vaše djelovanje i način govora budu takvi da djeluju umirujuće!
- Ostanite uz osobu dok se u potpunosti ne oporavi!
- Nemojte davati osobama lijekove, hranu ili piće dok nisu u potpunosti budni!
Svakako pozovite hitnu medicinsku pomoć:
- ako epileptički napad traje dulje od 5 minuta;
- ako se javi drugi epileptički napad neposredno nakon što je prvi završio;
- ako osoba nakon napada ne dolazi k svijesti ili ne diše normalno;
- ako ne postoje podaci da osoba od ranije boluje od epilepsije;
- ako do epileptičkog napada dođe u vodi;
- ako je osoba trudna, ozlijeđena ili boluje od šećerne bolesti.
Pridružite se organiziranim akcijama, pružite podršku oboljelim osobama, educirajte se o epilepsiji i o tome kako pomoći ukoliko oboljela osoba ima epileptički napad jer širenjem znanja o epilepsiji, rušimo predrasude!