Broj korisnika interneta u Bosni i Hercegovini je sve veći i veći. Internet kkoriste i djeca i odrasli. Kao mreža Američke agencije za projekte naprednih istraživanja Internet je nastao 1969. godine. Njegovi utemeljitelji zamislili su ga kao silu demokratije, mrežu koja će ljude osloboditi autoriteta “središta”.
O dobrim i lošim stranama interneta kalesijskim učenicima govorit će mr. Amela Delić, asistentica na Filozofskom fakultetu u Tuzli – Odsjek žurnalistika.
– Iako je zaista učinio da svijet postane “globalno selo” i da u svakom trenutku budemo informisani, u posljednje vrijeme napisano je mnoštvo knjiga i članaka o problemima koje nosi naše pretjerano oslanjanje na internet. Kritičari posebno naglašavaju pretjerano trošenje vremena na internetu, narcisoidnost koja se razvija kod korisnika, a koja je otjelovljena u „kultu selfija“, otuđenost i usamljenost dok istovremeno mislimo da smo povezani i uključeni. Otprilike od 2008. u svijetu se liječi i ovisnost o internetu (društvenim mrežama, igricama). Internet je kreirao klasu iznimno bogatih mladih ljudi, kakvi su kreatori Facebook-a, Instagrama, Amazona. Kreirao je radna mjesta za informatički pismene, ali je veliki broj radnih mjesta zauvijek izgubljen, a neki poslovi gube svaki smisao, kaže mr. Amela Delić.
Predavanje za osnovce je na raspored u petak, 13. aprila, u 17,00 sati, a za srednjoškolce, 4. maja, u petak, u 17,00 sati. Oba predavanja održat će se u velikoj sali BKC-a.
Ulaz će biti dozvoljen i svima ostalim zainteresiranim građanima. Posebno roditeljima učenika.