Općina Kalesija dobila je novo udruženje. Riječ je o omladinskom udruženju „Ljiljan“ iz Meškovića. Prvi sastanak, na inicijativu Suada Bešlića, mještanina Meškovića koji živi i radi u Njemačkoj, održan je u nedjelju, 15. juna, u prostorijama područne škole u Meškovićima.
Sastanku, koji je vodio Suad Bešlić, odazvao se veliki broj mještana ovoga mjesta. Zanimljivo je da je Suad Bešlić i prije agresije, kao tadašnji sekretar omladine, na istom mjestu vodio sastanak omladinaca iz Meškovića, a tadašnji predsjednik bio je Senad Bešlić, kalesijski „Zlatni ljiljan“, koji je kao 18-togodišnjak poginuo u herojskom boju na Majevici, prilikom borbi na Lisači,3. 09. 1992. godine.
Većina omladinaca, članova novoosnovanog udruženja „Ljiljan“ iz Meškovića, rođena je za vrijeme ili poslije agresije.
Za predsjednik je izabran Mirnes Hasanović, svršenik Behram-begove medrese u Tuzli i student treće godine elektrotehnike u Tuzli, a za potpredsjednika je izabrana Sajda Čamdžić, studentica četvrte godine Ekonomskog fakulteta u Tuzli. Član najužeg rukovodstva je i Mirel Bešlić. Sekretara je Enes Husić, a blagajnik Edis Husić.
Već na prvom sastanku je odlučeno da se od ove godine počinje ponovno oraganizovati malonogometni turnir koji je do pred agresiju uvijek organizovan prvog maja. Odlučeno je da se malonogometni turnir održi 15. i 16. avgusta i da ima memorijalni karakter, te da nosi naziv „Senad Bešlić ĆENA“, po posljednjem predsjedniku omladine.
Na sastanku se govorilo i o drugim aktivnostima koje stoje pred mladim Meškovićanima, kao što su zaštita životne okoline, čišćenje džamijskog harema, zajednički rad na pisanju monografije o Meškovićima.
Da sve neće ostati samo na praznim riječima omladinci su pokazali time što su odmah organizirali i realizirali akciju čišćenja i uređenja školskog dvorišta. Postavljena je i metalna ograda na sportskom terenu, u čast šehida Meškovića podignute su zastave države Bosne i Hercegovne i ratna zastava sa ljiljanima.
Inicijator Suad Bešlić je prezadovoljan entuzijazmom mladih iz Meškovića.
– Ono što me je fasciniralo u mojim Meškovićima je da se još uvijek osjeti onaj pobjedonosni duh dobrih Bošnjaka, da se pedesetak omladinaca i omladinki okupilo i na akšam-namazu, da se sastanak omladine održao u ljepotici, u Meškovićkoj džamiji, uz torte, raznovrsne kolače, sok i kahvu. Želim da moji Meškovićani istraju u ovome hajr projektu, ako Bog da, i da znaju da me uvijek imaju, da sam tu sa njima, kazao je Suad Bešlić.
Suad Bešlić je ratni vojni invalid. Trenutno živi i radi u Münchenu, gdje studira za dizajnera u CAD tehnologiji. Sportski je direktor FC „Bosna i Hercegovina München 93“, fudbalskog kluba koji okuplja Bosance u Njemačkoj. Okušao se i u književnosti. Objavio je roman „Svjedok Istine“, koji govori o životu naših ljudi u dijaspori. Obavio je i hadž.