U ruralnim područjima općine Kalesija je evidentno prisustvo pasa lutalica i to sve brojnije, pa su nam i žalbe građana sve češće. Psi lutalice često se nalaze i u blizini škola, što je roditeljima velika briga, a požalili su se i oni koji u prirodi imaju sportske aktivnosti i treninge i strahuju od napada pasa.
Nadležnost JU Veterinarske stanice Kalesija je kako navode da u skladu sa mogućnostima učestvuju na adekvatnom zbirinjavanju životinja, kao i obezbjeđivanju mjera za zaštitu stanovništva od zoonoza.
Iako smo općina koja se, po navodima Veterinarske stanice, među prvima bavi rješenjem ovog problema i imamo najmanji broj nezbrinutih pasa u odnosu na susjedne gradove/općine, ipak je stanje alarmantno.
“Higijenski servis koji je u planu već dugi niz godina i prije nego je situacija bila ovako alarmantna, međutim nikad nismo dobili podršku za taj projekat. Naše ovlasti odnose se na uklanjanje uginulih životinja pred lokalnih i magistralnih puteva, gdje naši uposlenici izlaze na teren, vrše ukop i dezinfekciju prostora, kao i na svakodnevno uklanjanje agresivnih i bolesnih pasa uz prisustvo Općinskog sanitarnog inspektora”, navode iz Veterinarske stanice.
Međutim, psi gladni i u potrazi za hranom mogu biti agresivni i napasti ljude ili u još težem slučaju djeca mogu biti izložena opasnosti i traumi.
IZ Veterinarske stanice navode da svakodnevno rade na ovom problemu, obilaze područja u blizini škola i vrtića, ali i ističu da imaju problem sa neodgovornim vlasnicima koji na ulici ostave kućne ljubimce. Problem u sprovođenju aktivnosti prave i aktivisti za zaštitu životinja, ističu.
“U našim aktivnostima veliku smetnju prave samoproglašeni zaštitnici životinja koji svakodnevno prijete našim uposlenicima i stavljaju život životinja ispred života građana, a ne poduzimaju ništa u rješavanju pomenute situacija”,kažu iz Veterinarske stanice.
Pored zabilježenih nekoliko slučajeva napada/nasrtaja pasa na građane u Kalesiji, bilo je i onih koji su nanijeli štetu domaćinima koji se bave stočarstvom (upad pasa u boks s ovcama, kokošinjac…). U gradskim centrima kako su naveli vrši se svakodnevna kontrola, ali pitanje je šta je sa psima u ruralnim područjima, o kojima, kako kažu građani, niko ne vodi računa.
Rješenje je kako kažu u Veterinarskoj stanici u pronalasku prostora, odnosno izgradnja azila za pse gdje bi bili smješteni, ali da su svjesni činjenice da je budžet ograničen i da je riječ o projektu velikih investicija i dodaju da su postignuti značajni rezultati i da je broj pasa lutalica znatno smanjen.