Nedjelja , 29. Septembra 2024.

U Turskoj nikog nije znao, godinu učio jezik, fakultet završio kao najbolji student

Nakon 4 godine studiranja na Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, odsjeku Inženjerstva informacionih sistema Dženit Vildić iz Kalesiji tačnije Hemlijaša, proglašen za najboljeg studenta.

Dženita Vilića smo pitali kakav je osjećaj biti proglašen za najboljeg studenta na fakultetu u drugoj zemlji, koliko truda i rada je potrebno.

Biti proglašen najboljim studentom na odsjeku Inženjerstvo Informacionih Sistema, na Tehnološkom Fakultetu, Kocaeli Univerzitet je nevjerovatan osjećaj. Ovaj uspjeh je rezultat mnogo truda, rada i odricanja. Prije svega ovdje nisam znao nikoga, dobio sam državnu stipendiju Republike Turske 2019 godine. Jednu godinu jezika do nivoa C1, onda 2020 godine je započelo moje studiranje na Kocaeli Univerzitetu. Upoznate ljude iz cijelog svijeta, npr. Od Azije pa do Južne Amarike. Naučite kako od jednom možete raditi i po 15, 16 sati za računarom konstantno, radeći nekakav projekat bilo u oblasti IT-a ili pisajući neki članak, neki izvještaj za projekat i slično” kazao je Dženit za portal NEON Televizije.

Studiranje u inostranstvu donosi mnogo izazova, ali i prilika za rast i razvoj.

Moj put je bio ispunjen predanim učenjem, istraživanjem i saradnjom s izvanrednim profesorima i kolegama. Posebno sam ponosan na projekte na kojima sam radio, koji su mi omogućili da primijenim teorijska znanja u praktičnim situacijama. Od posjete do velikih svjetskih kompanija Turkish Airlines, Tusaş (Prizovodnje helikoptera i bespilotnih letjelica) itd.. zatim do realizacije projekta, pod pokroviteljstvom TÜBİTAK (Državno naučnog istraživačkog centra Republike Turske) gdje sam dobio njihovu podršku i na neki način stipendiju za projekat. Pored toga razni studentski klubovi koji nude rad van fakulteta, gdje sa svojim kolegama radimo neke projekte kao hobi ili neki studentski klubovi koji služe samo za druženje. Tako sam i ja KOÜ Formula klubu pristupio poslije tehničkog intervjua, gdje sam 2022 godine u departmanu za elektroniku uradio KOUFS-02 bolid, pod pokroviteljstvom FIA programom Formula Student..” dodaje naš sagovornik

Dženit kaže da njegovi planovi za budućnost uključuju nastavak usavršavanja u oblasti informacionih sistema i doprinos razvoju tehnologija koje mogu unaprijediti svakodnevni život. Također, izdati barem jedan članak vezano za naučno istraživački centar TÜBİTAK u Turskoj i svakako magistarski studiji.

“Naravno ne bih to uspio bez pomoći Allah dž. š i svoje porodice, prije svega roditelja, rodbine, komšija i poznanika.” zaključuje priču naš sagovornik.

Također pogledajte

Koga je štitio i zbog čega je šutio Mujo Mujkić svih ovih 12 godina u vezi sa “Kruksom”

Nermin Mujakonović: Kao čovjek i kao budući načelnik koji živi i radi u Kalesiji, tražim da …