Petak , 18. Jula 2025.

Luksemburg dobio prvo spomen-obilježje žrtvama genocida u Srebrenici: “Naša je dužnost da pamtimo”

U prelijepom ambijentu parka Tony Neuman u četvrti Limpertsberg, uz prisustvo visokih zvaničnika, ambasadora, predstavnika grada Luksemburga, porodica žrtava i brojnih građana, upriličena je svečana inauguracija prvog spomen-obilježja u Luksemburgu posvećenog žrtvama Genocida u Srebrenici.
Ova dirljiva i historijska ceremonija, održana u znak sjećanja na 8.372 Bošnjaka ubijenih u julu 1995. godine, predstavlja trajni podsjetnik Evrope i svijeta na najmračnije poglavlje novije evropske historije.

Odbor za Srebrenicu – 17 godina borbe za istinu

Spomen-obilježje je rezultat dugogodišnjih napora Odbora za Srebrenicu – Luksemburg, koji već 17 godina vodi ustrajnu borbu za pravdu, istinu i memorijalizaciju genocida. Ovaj čin predstavlja krunu njihovog dugogodišnjeg zalaganja i institucionalnog aktivizma.

Događaju su prisustvovali visoki državni zvaničnici Luksemburga, uključujući gradonačelnicu Luksemburga Lydie Polfer, predstavnike ambasada, institucija, te članove lokalnih i međunarodnih organizacija za ljudska prava. U emotivnom obraćanju prisutnima, gradonačelnica Polfer je istakla:
“Ovo spomen-obilježje ne pripada samo Bosni i Hercegovini. Ono je sada i dio evropske savjesti. Naša je obaveza da učimo iz prošlosti, da ne zaboravimo i da nikada ne dozvolimo ponavljanje genocida.”

U znak zahvalnosti, gradonačelnici je uručeno posebno izdanje srebrenog cvijeta Srebrenice, izrađeno u limitiranoj seriji od 8372 primjerka – svaki cvijet simbolično predstavlja jednu žrtvu genocida.

Predsjednik Odbora za Srebrenicu – Luksemburg Adnan Halilović posebno se zahvalio gradu i državi Luksemburg za, kako je istakao, hrabar i civilizacijski čin, te dugogodišnju podršku našoj zajednici u Luksemburgu. Naglasio je također važnost nastavka institucionalizacije istine:
Ova borba mora ostati politička, institucionalna i državnotvorna. Spomenici nisu kraj,  već početak ozbiljnijeg rada na suočavanju s prošlošću.

U ime Ambasade Bosne i Hercegovine za Belgiju i Luksemburg, Ferid Hodžić je izrazio zahvalnost u ime institucije, naglašavajući važnost ovog čina za historijsko pamćenje i međunarodno prepoznavanje genocida u Srebrenici. Istakao je kako ovo spomen obilježje ima i univerzalnu vrijednost za evropsku kulturu sjećanja.

Preživjeli svjedok genocida u Srebrenici Jasmin Sinanović podsjetio je prisutne na ličnu tragediju i kolektivnu obavezu pamćenja. U julu 1995. izgubio je članove porodice, a danas je, kako je rekao, tu da svjedoči:
Preživjeli smo da bismo svjedočili. Ovo spomen-obilježje je i naš odgovor zaboravu.”

Također pogledajte

Nedim Selimović imenovan za privremenog člana Upravnog odbora JU BKC “Alija Izetbegović” Kalesija

Na današnjoj 1. vanrednoj sjednici Općinskog vijeća Kalesija vijećnici su za 20 glasova “za”, 5 …