STAV: S čim će SDA pred birače?
DEDIĆ: SDA je pokazala da, bez obzira na sve svoje vlastite slabosti i greške, ima kapacitet da vodi procese, žargonski rečeno da igra velike utakmice i pobjeđuje u njima, za razliku od nekih stranaka i politika koje se sapletu kod najobičnijih komunalnih pitanja i problema, a da ne govorimo o ovim velikim utakmicama. Tokom prethodnog perioda SDA se suočila s velikim i brojnim pritiscima i udarima, izvana i iznutra, ali je ipak čvrsto ostala na tlu i osujetila i zaustavila brojne procese koji su bili na štetu države Bosne i Hercegovine i njenih građana. Pregovori oko izmjena Izbornog zakona su najsvježiji primjer. Mislim da to građani prepoznaju i da će to potvrditi svojim glasovima u oktobru. Politička strategija “nek izgubi SDA pa makar bilo gore” jeste potpuno nezrela i iracionalna. Drugim riječima to znači: “dajte nama vlast pa makar građanima bilo gore”. To se pokazalo na primjerima vlasti u Kantonu Sarajevo, Tuzlanskom kantonu, Unsko-sanskom kantonu. Da li je građanima bilo bolje zato što SDA nije bila vlast? Da li su korupcija i nepravda iskorijenjene ili makar smanjene ili je ostalo isto ili je čak i gore? Mislim da građani to dobro vide i osjete na svojoj koži.

STAV: Često se govori o jednoj vrsti smjene generacije i podmlađivanja SDA. Ima li stranka kadrove za tako nešto?
DEDIĆ: Evidentno je da postoji jedan broj kadrova unutar SDA koji su konformisti, drže se po strani, u debeloj hladovini, žive dobro na račun stranke i politike i suzdržavaju se i izmiču od političke borbe. To je, u izvjesnoj mjeri, i prirodan proces i zato je potrebno “svježe krvi”, mladih ljudi s elanom, entuzijazmom i energijom da bez straha ulaze u politički ring i arenu. Smatram da je ovaj proces u toku i da se na političkoj sceni već etabliraju novi, svježi i kvalitetni kadrovi SDA.

STAV: Vi ste jedan od prevodilaca knjige “Odgoj Salahuddinove generacije i povratak u Jerusalem” autora Madžida Arslana el-Kejlanija, koja se pojavila pred bosanskom publikom. Ova knjiga svoje težište stavlja na odgoj pojedinca kao preduvjet za bilo kakav napredak društva. Čini se da Bošnjacima ne manjka pojedinaca, ali nekako se gube u sistemu.
DEDIĆ: Često se govori da su Bošnjaci individualno jaki, ali da slabo funkcionišu unutar grupe. Upravo o tom fenomenu ili problemu govori autor ovog važnog djela. Postoje, prema njemu, tri faze sazrijevanja ljudskog bića ili pojedinca. U prvoj fazi on ovisi o drugima, u drugoj fazi je neovisan o drugima, može sam zadovoljiti svoje potrebe, i tu mnogi zastaju. Međutim, potpuna zrelost jeste tek kada je spreman da sarađuje s drugima i izdigne se iznad ličnih potreba radi općeg dobra i interesa. Problem je što naš pristup odgoju stvara odvojene i izolirane individue koje u drugima vide rivale i protivnike, a ne saradnike. Zbog toga je potrebno kod Bošnjaka raditi na nacionalnom i državnom sazrijevanju i zaokruživanju, a to ćemo postići ukoliko se budemo više vezivali za ideje i vrijednosti, a manje za lične interese.

STAV: Koji je Vas komentar na održanu LGBT+ povorku u Sarajevu?
DEDIĆ: LGBT populacija se pokušava predstaviti kao neka obespravljena skupina, a zapravo se radi o dobro organiziranoj i finansijski, politički i medijski podržanoj skupini koja se ne bori za neka svoja prava nego želi svoj svjetonazor i način života nametnuti drugima. Protiv sam bilo kakvog nasilja usmjerenog prema ovoj skupini, ali sam još više protiv promoviranja nečega nemoralnog i neprirodnog, pogotovo na jedan izrazito agresivan način kako se to dešavalo ovih dana u Sarajevu. Vidjet ćemo kako će se stvari odvijati u budućnosti, ali u svakom slučaju ne smijemo žrtvovati svoj identitet i vrijednosti. SDA je jedina imala jasan stav, odnosno osudu ove parade, a gospodin Zahiragić je učinio i neke konkretne stvari, što je, čini mi se, naišlo na odobravanje i podršku velikog dijela javnosti. Mi smo za evropske integracije, ali uz očuvanje svoga identiteta i kulturnih normi. Smatramo da evropske integracije ne podrazumijevaju nužno moralnu asimilaciju u nešto što nije imanentno našoj tradiciji. Neka svako svoju intimu drži unutar svoje kuće. Neka to ne iznosi na ulice jer tome nije mjesto na ulicama.