Subota , 21. Septembra 2024.

U Kalesiji održana tribina “Žene žrtve rata: silovanje i seksualno zlostavljanje kao dio srpske ratne strategije”

U organizaciji BKC “Alija Izetbegović” Kalesija u utorak, 16.07.2024. godine,  održana je  Tribina “Žene žrtve rata: silovanje i seksualno zlostavljanje kao dio srpske ratne strategije” a u cilju očuvanja sjećanja na kontinuirani genocid nad Bošnjacima.

Na tribini prisutnima se obratila Bakira Hasečić predsjednica. Udruženja “Žena – žrtva rata“. Tokom agresije na RBiH, a nakon svega što je preživjela njena porodica, svjedok, očevidac drugih ratnih zločina koji su počinjeni na području Višegrada, počela je prikupljati činjenice o počinjenim ratnim zločinima. Svoju priču podijelila je sa priustnima u Glaeriji BKC koja je bila ispunjenja.

Udruženje Žene žrtve rata prvenstveno ima za cilj upoznavanje šire javnosti sa onim što su sve žrtve silovanja i seksualnog zlostavljanja preživjele.

 

-Upozoriti javnost na pogubnost šutnje o silovanju i seksualnom zlostavljanju.

 

-Pozivanje žrtava na prekid šutnje, kako bi zločinci odgovarali za počinjeno.

-Humanizacija tj osvješćivanje javnosti kako bi javnost bila senzibilnija prema žrtvama

Također svoje teške, ratne priče ispričale su i Jasmina Rizvanović podpredsjednica Udruženja Žene žrtve rataMeliha Merdžić, članica udruženja Žena-žrtva i Amela Međuseljac.

Meliha je imala samo 13 godina kada je počeo rat, te je i sama  žrtva. Melihin život nije bio nimalo jednostavan. Meliha je danas supruga i majka jednog sina.Ona je govorila o Monografijama koje je pomenuto udruženje izdalo. Monografije Živa lomača Bikavac i Monografije Živa lomača Pionirska ulica u Višegradu. OMonografiji o ratnom silovanju i seksualnom zlostavljanju govorila je Amela. Priče o ratu i silovanju nije lahko ispričati nije lahko ni slušati ali je potrebno zarad širenja istine i njegovanja klture sjećanje. Jer zaborav strašnih zločina put je da se isti ponove, poručeno je.

 

“Činjenica da su zločini iz prošlosti ponovo oživjeli 1992. dovoljno govori o tome da nismo dovoljno bili upoznati sa zločinima iz prošlosti” kazale su učesnice tribine.

 

Domaćin i moderator Tribine bila je književnica Hazeta Hamzić Salihović koja svojim pisanjem o sliovanju kao najgnusnijem obliku vođenja rata protiv neprijatelja daje podršku ženama koje su to preživjele te se trudi da zlodjela ne budu zaboravljena.

Također pogledajte

Mevludskim programom u Kalesiji počela kulturno-vjerska manifestacija “Poslanik u mom srcu”

Sa subotnjim akšamom nastupila je 12. noć hidžretskog mjeseca rebiul-evvela, odnosno mjeseca Mevluda. Tim povodom …