Kalesijski džemat Prnjavor od 1884. godine pripadao je vjerskoj nadležnosti Kotarskog vakufsko-mearifskog povjerenstva za Kotar Zvornik. Prema dostupnim izvorima, imami u džematu Prnjavor bili su: Ahmed ef. Dubničanin (Dubniceli), Abdul-Kerim ef. Defterdarević (Bašeskija: „…ode u Dubnicu na novu dužnost“), Omer ef. Huremović, Avdija ef. Softić, Husejn ef. Fazlić, Mustafa ef. Gazibegović, Orhan ef. Gazibegović, Osman ef. Gazibegović, Enver ef. Omerović, Besim ef. Čanić, Enver ef. Alić i Muharem ef. Mešanović, aktuelni imam džemata.
Ovih dana u toku je rekonstrukcija i renoviranje džamije u Prnjavoru.
Inače, ova džamija napravljena je 1906. godine. O tome postoji i tekst iz lista „Bošnjak“, broj 52, objavljen 27. decembra 1906. godine. Tekst je redakciji „Bošnjaka“ poslao izvjeni Mumin.
Iz teksta saznajemo da je otvaranje novosagrađene džamije u Prnjavoru bilo 14. ševavala 1324. h.g., odnosno 28. novembra 1906. godine po gregorijanskom kalendaru. Tom prilikom hubu je klanjao i poslije vaz održao „naš vrijedni alim Hadži Hafiz Ahmed ef. Zejnilagić. Još su dva vaiza vazali u dvorištu džaminskom, jer je bilo previše svijeta. Poslije svega tog počeo se pomalo svijet razilaziti svojim kuća“.
U tekstu se spominje Osmanbeg Gazibegović, koji je uvakufio zemljište za gradnju džamije.
„Ova je džamija vrlo lijepa i prostrana, udaljena samo oko 50 koraka od ceste, a sagragjena je na zemljištu, koje je poklonio rahmetli Osmanbeg Gazibegović iz istog sela. (Da mu Allah ovu zadužbinu stostruko na ahiretu naplati!).“
Još jedna stvar je zanimljiva i za svaku pohvalu spominje se u tekstu iz 1906. godine.
„ Za gradnju ove džamije skupljeno je posredovanjem bivšeg predstojnika u Zvorniku g. Rabatića oko 3000 K. dobrovoljnih priloga, ali vrijedni Prnjavorci ne htjedoše tim novcem graditi džamije, nego zamoliše Vakufsko ravnateljstvo, da tu svotu primi i uvakufi, pa da se iz tih novaca izdržaje džamija i njeni službenici, a oni samo svojom požrtvovanošću sagradiše iz temelja džamiju. Eto šta može sve sloga učiniti!“
Ovih dana Fahrudin Sinanović, direktor JU BKC „Alija Izetbegović“ Kalesija, uručio je Muharemu ef. Mešanoviću, kopiju teksta iz lista „Bošnjak“ u kojem je objavljena informacija o otvaranju džamije u Prnjavoru.
– Za ovaj tekst saznao sam od mr. Mustafe Muharemovića, predsjednika Medžlisa IZ Zvornik, koji je u svom magistarskom radu obrađivao vjerske prilike muslimana sjeveroistočne Bosne iz tog perioda. Originalni primjerak tog broja „Bošnjaka“ nalazi se u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu pa sam uspio doći do kopije i uručio sam je Muharemu ef. Mešanoviću. Naravno, velika zahvalnost što smo uspjeli doći do ovog vrijednog svjedočanstva pripada mr. Mustafi ef. Muharemoviću. Već sam sa njim dogovarao da održimo u Kalesiji tribinu o vjerskim prilikama muslimana iz tog perioda. Vjerujem da ćemo to, u saradnji sa Medžlisom IZ Kalesija, uspjeti i da realiziramo, kazao je Fahrudin Sinanović, direktor kalesijskog BKC-a.
U nastavku pričitajte cijeli tekst iz 52. broja llista „Bošnjak“, objavljenog 27. decembra 1906. godine.
Otvorenje džamije u Prnjavoru
Poštovani gospodine uredniče!
Dne 14. ševvala (28. novembra) t. g. bilo je otvorenje novosagragjene džamije u selu Prnjavoru, kotar Zvornik. Već uoči tog dana počeo se skupljati svijet iz Zvornika i obližnjih sela te se smještati po konacima tamošnjih žitelja. Vrijedni i za svaku korist nas muslimana zauzetni kadija g. Abdullah ef. Duadžić pobrinuo se je sa ovdašnjim posjednikom i gradskim zastupnikom Atlagom H. Ahmetbegovićem za 1 prangiju, te je već uoči tog dana naviještala, da se sutra sprema veselje. Sutra dan skupila se sila svijeta u dvorište nove džamije. Vidjelo se tu dosta svijeta iz Zvornika, D. i G. Tuzle, Vlasenice i okolišnjih sela. A koliko bi tek svijeta bilo da nije taj dan bio pazar u Zvorniku?! Na 1 sahat pred podne držao je sakupljenom svijetu predistom džamijom spomenuti kadija krasan i poučljiv govor, u kojem je istakao potrebu gradnje ovakoovih zgrada zatim zahvalnost visokoj vladi, vakufskoj upravi i seljacima Prnjavora na požrtvovanosti i trudu oko gradnje, te džamije. Iza toga je je otvorio; hudbu je proučio, džumu klanjao i poslije tog vaz kazivao baš onakvo kako treba u ovakim prilikama naš vrijedni alim Hadži Hafiz Ahmed ef. Zejnilagić. Još su dva vaiza vazali u dvorištu džaminskom, jer je bilo previše svijeta. Poslije svega tog počeo se pomalo svijet razilaziti svojim kućama, ponesavši lijepu uspomenu s tog mubareća. Ova je džamija vrlo lijepa i prostrana, udaljena samo oko 50 koraka od ceste, a sagragjena je na zemljištu, koje je poklonio rahmetli Osmanbeg Gazibegović iz istog sela. (Da mu Allah ovu zadužbinu stostruko na ahiretu naplati!). Isto zemljište je prikladno za džamije jer je kraj vode. Za gradnju ove džamije skupljeno je posredovanjem bivšeg predstojnika u Zvorniku g. Rabatića oko 3000 K. dobrovoljnih priloga, ali vrijedni Prnjavorci ne htjedoše tim novcem graditi džamije, nego zamoliše Vakufsko ravnateljstvo, da tu svotu primi i uvakufi, pa da se iz tih novaca izdržaje džamija i njeni službenici, a oni samo svojom požrtvovanošću sagradiše iz temelja džamiju. Eto šta može sve sloga učiniti!
Konačno je vrijedno još spomenuti, da su ovu džamiju gradili majstori muslimani iz G. Tuzle, te se je zbilja diviti izradi njihovoj tim više, što su ovo majstori bez ikakve tehničke spreme, nego što no se kaže samouki.Vrijedni i oduševljeni Prnjavorci zadovljni sa svojom džamijom zahvaljuju visokoj vladi na odobrenju gradnje ove džamije na sadašnjem mjestu megju njihovim kućama i još na uvakufljenju za istu džamiju sakupljenog novca, zatim vakufskoj upravi na zauzimanju i trudu kao i ovdašnjoj vakufskoj komisiji, te spomenutom g. predstojniku Rabatiću oko sakupljanja dobrovoljnih priloga i svim drugim, koji su makar u čemu koristili.Gospodine uredniče primite mahsus selam od Mumina.
(Bošnjak, br. 52, (12. Zu-l-kade 1324. H.g.) 27. 12. 1906., str. 3.)