Nakon tri decenije odsustva, evropski jelen ponovo je na prostranstvima Majevice. Lovačko udruženje iz Lopara je, uz podršku brojnih lovačkih društava sa obje strane Majevice, a u okviru projekta reintrodukcije, na područje sportsko-rekreacionog lovišta “Majevica” naselilo 24 jedinke jelena, što je pionirska aktivnost kada je riječ o naseljavanju ovih životinja u šumama BiH
Nekada dominantna vrsta na majevičkim predjelima, potpuno je nestala u proteklim godinama. Nakon više od tri decenije, rika jelena vratila se na Majevicu.
Ovo nije samo povratak evropskog jelena na planinu Majevicu – to je povratak njenog kralja, kaže Goran Tasovac, predsjednik Lovačkog udruženja Majevica: “Evropski jelen je nešto mnogo više, on je veličina, snaga koja je nekad postojala na ovim planinama”.
Za projekat nabavke jelena i elaborat bilo je neophodno oko 35.000 KM. Među puštenim jedinkama su jeleni, košute i mladunčad koji su nabavljeni iz obližnjeg uzgajališta i prošli su neophodne veterinarske kontrole, a podršku lokalnom lovačkom udruženju u nabavci jelena pružile su i njihove kolege lovci sa obje strane Majevice.
“Ovo je pilot projekat u koji će se uključiti i lovačka društva iz Federacije. Majevica je naša, zajednička planina. Divljač nema barijera, ne poznaje naše granice, a danas smo prvenstveno tu da pozdravimo ovaj projekat i prenesemo svojim članovima u Tuzlanskom kantonu koji gravitiraju Majevici – da pripaze malo na tu divljač”, kazao je Seid Čorbić, predsjednik Saveza lovačkih društava TK-a.
Da bi se osigurala njihova bezbjednost, nabavljeni su i čipovi i kamere pomoću kojih će se pratiti njihovo kretanje. Potrebno je, kažu, oko 3 godine da se nove jedinske adaptiraju i razmnože, a majevički predjeli – koji obiluju prostranstvom šume, bogati su izvorima pitke vode i raznolikim rastinjem – izrazito su povoljni za naseljavanje i opstanak ove vrste. Povratak evropskog jelena na Majevicu ne samo da će obogatiti bioraznolikost već će i donijeti novu dimenziju očuvanju prirode i ekosistema ovog regiona.