U organizaciji BKC-a “Alija Izetbegović” Kalesija održan je 14. Festival izvorne muzike. Učestvovalo je 12 izvornih grupa iz Kalesije, Gračanice, Živinica, Tuzle, Doboja, Lopara, Domaljevca… U ime općinskog načelnika Seada Džafića, Festival je otvorio Izet Bukvarević, predsjednik Upravnog odbora JU BKC „Alaija Izetebgović“ Kalesija. Publika je uživala uz svirku i pjesmu izvornih grupa: Braća Babajići, Kalesijski zvuci, Kalesijski slavuji, Zvorničko sijelo, Odjek Vukovija, Tradicija, Mustafa i jarani, Mladost i iskustvo, Kalesijski dijamanti, Safetovi jarani, Krnjinski zvuci i Sprečanski biseri.
Na početku su nastupili i članovi GKUD „Halisije „ Kalesija. Kao i prethodnih godina, i na ovom festivalu upotreba savremenih instrumenata nije dozvoljena, pjevalo se samo uz tradicionalne instrumente. Poslije Festivala svi učesnicima su dodjeljene zahvalnice.
Izvorna muzika zaslužuje da se nađe na listi UNESCO-a
Prije revijalnog muzičkog dijela festivala, održan je i okrugli sto o temi „Izvorna muzika – naša muzika“, na kojem su učestvovali prof. dr. Amra Redžić, šef Odsjeka za kulturu pri Ministarstvu civilnih poslova i član Državne komisije za saradnju Bosne i Hercegovine sa UNESCO-m, prof. dr. Tamara Karača – Beljak, profesorica profesorice na Odsjeku za etnomuzikologiju Muzičke akademije Sarajevo, Enisa Šojko, muzička urednica BH Radija 1, Mirela Šečić, stručni savjetnik za pozorišnu, filmsku i muzičku umjetnost u Federalnom ministartvu kulture i sporta, mr. Rusmir Djedović, predstavnik Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog nasljeđa TK, Fajko kadttić, književnik, Alija Džafić, stručni saradnik u BKC-u, Hazim Osmanović, član Savjeta organizatora festivala folklora i tradicionalne umjetnosti u Bosni i Hercegovini (CIOFF BiH), i Fahrudin Sinanović, direktor BKC-a.
Tamara Karača, profesor etnomuzikologije, je kazala da izvorna muzika ima svoju izuzetnu vrijednost i da zaslužuje da se nađe na UNESCO-ovoj listi spomenika nematerijalne kulturne baštine. Amira Redžić i Mirela Šečić su govorile o procedurama uvrštavanja na UNESCO listu. Dodale su i da je to dugotrajan proces, ali da treba nastaviti aktivnosti u tom pravcu. Iskazale su spremnost ministarstava iz kojih dolaze da pomognu u afirmaciji ove vrste muzike. Očekuju i da općinske vlasti prepoznaju vrijednost ovog projekta i da ga podrže.
Hata Turić – Mujčinović, upriličila je prijem u kabineti načelnika za učesnike okruglog stola.
Najmlađu učesnik festivala bio je 14-togodišnji Kikan Petrović, iz grupe “Mladosst i iskustvo”, a najstariji su bili Ismet Babajić i Tomislav Matošević (tradicija), koji imaju po 70 godina, ali su pokazali da ih glas još uvijek dobro služi. Publika je bila posebno oduševkkjena kada su Babajići otpjevali pjesmu “Kalesijo, puna si mi cvijeća”.