Učenici III-i razreda Srednje medicinske škole Tuzla su u okviru svojih nastavnih aktivnosti obrađivali temu nasilja nad ženama. Rezultate svog rada predstavili su u tekstu koji prenosimo u nastavku.
Nasilje nad ženama jedan je od najrasprostranjenijih oblika kršenja ljudskih prava širom svijeta. Ono obuhvata različite oblike zlostavljanja, uključujući fizičko, psihičko, seksualno i ekonomsko nasilje, a može se dešavati u porodici, na radnom mjestu ili u javnom prostoru.
Statistike pokazuju da svaka treća žena u svijetu tokom života doživi neki oblik nasilja. Ovo je problem koji nadilazi granice kultura, ekonomskih slojeva i nivoa obrazovanja. Najčešći oblik nasilja je nasilje u porodici, gdje zlostavljači često ostaju nekažnjeni zbog društvenih normi, stigmatizacije i straha žrtava da prijave nasilje.
Nasilje nad ženama ima dalekosežne posljedice, ne samo za same žrtve, već i za društvo u cjelini. Žrtve često pate od fizičkih povreda, depresije, posttraumatskog stresnog poremećaja i društvene isključenosti. Istovremeno, društvo gubi produktivne članove zbog nemogućnosti žena da učestvuju u ekonomskom i društvenom životu.
Zašto širimo prevenciju nasilja nad ženama?
Rasprostranjenost problema
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), svaka treća žena doživjela je neki oblik fizičkog ili seksualnog nasilja tijekom svog života. Ove statistike pokazuju koliko je problem raširen, ali istovremeno ukazuju na to da su mnoge žene i dalje nevidljive u sustavima pomoći. Nasilje nad ženama ne pogađa samo pojedince; ono utječe na obitelji, zajednice i društvo u cjelini, ostavljajući dugoročne posljedice na mentalno i fizičko zdravlje žrtava.
“Nasilje nad ženama nije privatna stvar – to je društveni problem koji zahtijeva solidarnost, odgovornost i hitnu akciju svih nas. Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo u kojem su žene sigurne, poštovane i slobodne.” – rekli su učenici III-i.