“Ramazanski topovi” ponovo su sve popularniji način oglašavanja iftara. Jedan takav postavljen u Jajićima oglašava kraj posta za postače pomenutog džemata ali i drugih susjednih . Sličan top će oglašavati vrijeme iftara i u Zenici. Naime, oba ramazanska topa djelo su Nedžada Hamzića iz Jajića. Radi se o skupljoj verziji topa, replici Sultan Fatihovog osmanskog topa, kalibra 125 mm, dužine 210 cm i težine oko 350 kilograma. Razlog za ovim dimenzijama se krije u želji inicijatora da se top čuje na širem području Grada Zenice od naselja Janjići do mjesta Vranduk.
Ramazanski top pravljen u Kalesiji će biti i zvanično prezentovan građanima Zenice na Trgu Alije Izetbegovića, a u drugim mjesecima osim ramazana, služit će kao eksponat na kuli u Vranduku ili u Muzeju grada Zenice.
Top ili velika prangija nekada je bilo komunikacijsko sredstvo koje se upotrebljavalo ne samo uz ramazan nego i u drugim značajnijim prilikama.
Ramazanski topovi su, prema nekim autorima, trebali imati još dublju poruku. Tako Ibrahim Hakki Čokić, govoreći o simbolici topova, piše:
„Mnogi misle da je ramazanskim topovima jedina svrha oglasiti islamskom svijetu nastupanje ramazana, te oglašavati vrijeme iftara i kada treba ručati u vakti sehuru (predzorju) i imsakj učiniti (zapostiti) i onda tude metnuti tačku. A bajramskim, oglašenje bajrama, njegovo trajanje i da se na svršetku rekne: Top puče, bajram prođe… No, topovi, vršeći sve te zadaće, imadu u svom gromkom odjeku i još jedno veoma veliko značenje… Stog ramazanski i bajramski topovi govore… Muslimane! Nastupa ti tvoj veseli ramazan, idi na teravih-namaz, uči salavate, ručaj, imsakj čini, posti i iftaruj se, budi zadovoljan dok svoju vjersku dužnost vršiš, a još više na bajram, kada joj udovoljiš, jer ko bi ti pri tom ma samo i pokušao smetati, udario bi ga na onu silu i onu ruku, u kojoj su strašni topovi.“