Četvrtak , 12. Decembra 2024.

Edin Ramić: Ne može neko Bošnjacima odrediti kako će se zvati njihov jezik

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić izjavio je danas Feni da u entitetu RS za sve narode treba primijeniti ono što piše u Ustavu kada su u pitanju jezici konstitutivnih naroda, te da nije moguće da zvaničnici RS-a odrede Bošnjacima kako će im se zvati jezik.

edin-ramic

Podsjetio je da Ustav RS-a definiše jezike konstitutivih naroda kao jezik srpskog naroda, jezik hrvatskog naroda i jezik bošnjačkog naroda.

-Mislim da niti jedan od ovih roditelja ne bi imao problem, ukoliko bi u nastavnom planu i programu u cijeloj RS jezik nosio naziv jednog od tri konstititivna naroda. Ne možete na osnovu Ustava ili zakona izvući pravo da jedan jezik nazovete srpski jezik, a drugi jezik bošnjačkog naroda ili bošnjački jezik – rekao je Ramić.

Stoga, naglasio je, treba primijeniti rješenja iz Ustava i neće biti problema.

Ramić ističe da tvrdnje ministra prosvjete RS-a Dane Maleševića, da treba donijeti politički stav o bošnjačkom jeziku ili jeziku bošnjačkog naroda, imaju elemente politizacije cijelog ovog procesa te, vjerovatno, skretanja pažnje s drugih tema ili problema.

Ocijenio je i da je činjenica da se u odnosu na prošlu školsku godinu nije promijenio niti jedan zakonski propis, ali jesu okolnosti u kojima treba da se odvija nastava.

-To je očigledno stav i volja nekih pojedinaca ili politički stav predstavnika vlasti RS-a, a ne zakonskih ili ustavnih propisa. Ukoliko neko u entitetu RS smatra da Bošnjacima može odrediti kako će mu se zvati jezik, to je nemoguće. Bilo je pokuašaja da se kroz zakon o bibliotečkoj djelatnosti kaže da će se ta djelatnost voditi na ćiriličnom i pismu konstititivnih naroda ili srpskom jeziku i jezicima konstitutivnih naroda, što je tada zaustavljeno u Vijeću naroda RS-a te kasnije usaglašeno. I u tom zakonu sada piše jezici i pisma konstitutivnih naroda, a niti jedan jezik ili pismo nema prednost u odnosu na druge. To pravilo treba primijeniti i neće biti nikakvog problema – istakao je Ramić za Fenu.

Na česte paralele stanja u RS-u s onim u FBiH, u koje ulazi ministar prosvjete i drugi zvaničnici RS-a, Ramić je rekao da nudi da se obiđu sva problematična područja u oba entiteta.

Posebno je naglasio da u svemu ispaštaju djeca i roditelji Bošnjaci, te da je potpuno necivilizacijski da im se izriču neke prekršajne mjere jer djecu nisu slali u školu, kao i da se isključe iz prava na dječiji dohodak.

Ministar Ramić danas je u Banjoj Luci prisustvovao sastanku koji je potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić sazvao s roditeljima bošnjačke djece i ministrom prosvjete RS-a Danom Maleševićem. (FENA)

Također pogledajte

Dvostruki aršini: Ko to nama u Živinicama živi, a htio bi da bude načelnik u Kalesiji?  

–  Poštovani građani Kalesije, tokom proteklih 8 godina imali smo načenika koji ne živi u …