Četvrtak , 12. Decembra 2024.

Voda otkrila masovnu grobnicu kod Doboja

Na željeznom mostu iznad Bosne ubijeno je u julu 1992. godine 16 mještana Jablanice kod Maglaja.

doboj grobnica

Istražitelji Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine ekshumirali su iz grobnice na području Usore kod Doboja kompletne posmrtne ostatke četiri osobe i nekompletne ostatke dva tijela.

U jeku poplava, vodena bujica je odnijela površinski sloj zemlje i izbacila ih na površinu, javlja Al Jazeerina reporterka Nadina Maličbegović i dodaje kako istražitelji vjeruju da je riječ o Bošnjacima iz Maglaja koje su u junu 1992. godine ubili pripadnici Vojske RS-a i Crvenih beretki.

Mjesto ekshumacije ograđeno je jutros žutom trakom, jer istražitelji Instituta za nestale BiH pretražuju teren. No, dijelovi posmrtnih ostataka uglavnom su na površini.

“Kako je voda odnijela površinski sloj zemlje, tako su na samoj površini nađeni dijelovi posmrtnih ostataka. Mi smo pretraživali i mašinski i ručno kako bismo našli i ostale dijelove. Naravno, oni su ovdje bili ukopani”, potvrdila je Lejla Čengić iz Instituta.

Ruke vezane žicom

Ruke na leđima vezane žicom – ukazuju na karakter počinjenog zločina.

“Na željeznom mostu iznad Bosne ubijeno je u julu 1992. godine 16 mještana Jablanice kod Maglaja. Godinama je trajala potraga za njihovim posmrtnim ostacima”, javlja Maličbegović.

Četiri žrtve nađene su ranije na različitim, udaljenim lokacijama, ali ne i otac Sulje Bajrića, Mustafa.

“Već je prošlo 22 godine, a ništa se još ne zna. I što je najbolnije, njegov radni kolega ga je odveo dolje i predao vojsci”, priča Bajrić.

Slično je mogao završiti i Safet Salkić, mještanin Jablanice. I njega su, zajedno s ostatkom grupe, vezanih ruku doveli do mosta, pustili da bježi, a zatim strijeljali.

Preživio egzekuciju

“Sâm sebi sam prokontao – kad pođu pucat’ da legnem na te daske, da pužem. I onda, kako sam puzao, došao blizu kraja, a on puca non-stop, ne vidi se. Meci se odbijaju od željeznu ogradu. Kad sam ustajao pogodi me metak iznad desnog uha. Ali nije puno. Još par koraka sam napravio i skočio u vodu”, prisjeća se Salkić.

Rijeka Bosna je spasila Safeta. Prema njegovom svjedočenju, širi teren su u više navrata pretraživali istražioci.

No, tek 22 godine kasnije, ista rijeka otkrila je tačnu lokaciju s posmrtnim ostacima žrtava čiji identitet tek treba utvrditi.

Ljudski posmrtni ostaci pronađeni su na obali rijeke Bosne u naselju Usora, pored magistralnog puta, kada su radnici Elektrodistribucije radili na sanaciji elektromreže i raščišćavanju posljedica poplava u Doboju.

Ekshumacija na lokalitetu kod Usore bit će nastavljena i sutra.

Izvor: Al Jazeera

Također pogledajte

Dvostruki aršini: Ko to nama u Živinicama živi, a htio bi da bude načelnik u Kalesiji?  

–  Poštovani građani Kalesije, tokom proteklih 8 godina imali smo načenika koji ne živi u …